Audyt energetyczny

Audyt energetyczny hali sportowej w Węgorzynie

Budynek hali sportowej w Węgorzynie

Marzec rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami Gminy Węgorzyno, gdzie przystąpiliśmy do prac polegających na przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku hali sportowej w Węgorzynie oraz opracowaniu Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) obejmującego swoim zakresem termomodernizację obiektu oraz jego izolację akustyczną.

Audyt swym zakresem obejmował następujące modernizacje:
• ocieplenie, hydroizolację oraz izolację akustyczną ścian zewnętrznych,
• ocieplenie oraz izolację akustyczną dachu,
• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
• montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku.

Podczas spotkania i inwentaryzacji obiektu, zidentyfikowaliśmy problem polegający na przedostawaniu się wody do kotłowni po intensywnych opadach oraz roztopach, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie awarii urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu. W związku z tym zdecydowaliśmy o zaleceniu wykonania hydroizolacji ściany kotłowni. Znajduje się ona poza budynkiem poddanym audytowi, jednak ma bezpośredni wpływ na jego funkcjonowanie, dlatego też modernizację tę włączono do opracowania.

Ściana kotłowni zalecona to hydroizolacji

Głównym problemem, z którym mierzy się Inwestor, to wysokie koszty ogrzewania budynku oraz brak komfortu jego użytkowania. Ma na to wpływ konstrukcja obiektu, który jest wykonany w technologii szkieletowej stalowej. Ściany i dach pokryte blachą falistą i trapezową oraz znaczące ubytki w izolacji termicznej w niewielkim stopniu pochłaniały hałas generowany podczas prowadzonych na hali zajęć. Powodowało to pogłos, który znacząco obniżał możliwość sprawnego i komfortowego prowadzenia zajęć oraz organizowania uroczystości. W ramach audytu przeanalizowano oraz zalecono wykonanie docieplenia przegród budowlanych za wykorzystaniem wełny mineralnej oraz z pomocą firmy specjalistycznej wykonano analizę akustyczną pozwalającą na dobranie materiałów i technologii poprawiającej warunki akustyczne w obiekcie. Wpłynęło to bezpośrednio na koszty i jakość użytkowania hali sportowej.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wysokie straty ciepła w budynku są doświetla z pleksi, które charakteryzują się słabymi parametrami przenikania ciepła. W połączeniu z ich dużą powierzchnią, wynoszącą niemalże 124,0 m2, stanowią istotny element wpływający na straty ciepła, który należało wyeliminować. W tym celu przeanalizowano i zalecono wymianę na standardowe okna trzyszybowe spełniające obowiązujące normy cieplne i pozwalające na sterowanie wymianą powietrza w pomieszczeniu poprzez ich otwieranie i zamykanie.

Doświetla z pleksi w ścianie budynku

Ostatnim istotnym elementem przeprowadzonego audytu jest analiza opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Analizując dostępną powierzchnię dachu, jego warunki słoneczne i lokalizację obiektu, dobrano instalację fotowoltaiczną o mocy 17,1 kWp składającą się z 30 paneli fotowoltaicznych. System taki pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną o około 40%.

Całkowity szacowany koszt inwestycji obejmującej swoim zakresem modernizacje analizowane w audycie wynosi około 1 060 000 zł brutto. Zrealizowane prace pozwolą na osiągnięcie oszczędności energii końcowej na poziomie 45%.

PME Periterm

Share
Published by
PME Periterm

Recent Posts

Audyt energetyczny Hotelu Asystenta Politechniki Koszalińskiej

Budynek Hotelu Asystenta Politechniki Koszalińskiej Koniec kwietnia stanął pod znakiem współpracy podjętej z Politechniką Koszalińską,…

11 godzin ago

This website uses cookies.