Audyt energetyczny

Audyt energetyczny Hotelu Asystenta Politechniki Koszalińskiej

Budynek Hotelu Asystenta Politechniki Koszalińskiej

Koniec kwietnia stanął pod znakiem współpracy podjętej z Politechniką Koszalińską, w ramach której przeprowadziliśmy audyt energetyczny budynku Hotelu Asystenta. Obiekt ten służy pracownikom i doktorantom Uczelni i użytkowany jest jako budynek zamieszkania zbiorowego.

W związku z chęcią realizacji inwestycji polegającej na termomodernizacji i poprawie efektywności energetycznej budynku, zdecydowano o skorzystaniu z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym celu przeprowadzono audyt efektywności energetycznej modernizacji oświetlenia wbudowanego oraz montażu instalacji fotowoltaicznej, a także audyt energetyczny obejmujący swoim zakresem następujące analizy:

  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu,
  • wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Największą niedogodnością związaną z użytkowaniem budynku jest wydłużony czas oczekiwania na ciepłą wodę. Ma to związek z brakiem obiegów cyrkulacyjnych w instalacji, co prowadzi do zwiększenia zużycia wody i zawyżenia kosztów eksploatacji. Podczas inwentaryzacji zdecydowano o kompleksowym zmodernizowaniu systemu c.w.u. poprzez dodatkową wymianę kompletu przewodów rozprowadzających. Analizie poddano również wymianę przewodów i grzejników w systemie grzewczym, co pozwoli na zwiększenie sprawności systemu. Źródło ciepła w postaci węzła cieplnego wielofunkcyjnego pozostało bez zmian ze względu na prawidłową i efektywną pracę.

Instalacja grzewcza o niskiej sprawności przeznaczona do modernizacji

Oprócz powyższych zmian, realizacja przedsięwzięć termomodernizacyjnych pozwoli na zmniejszenie mocy zamówionej na ogrzewanie Hotelu Asystenta. Dzięki wykonaniu ocieplenia przegród zewnętrznych oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej zmniejszy się obciążenie cieplne budynku. W związku z tym obniżeniu ulegnie nie tylko koszt samej energii, ale także koszty stałe.

Ze względu na możliwość dofinansowania prac służących poprawie efektywności energetycznej, zdecydowano także o modernizacji oświetlenia poprzez wymianę istniejących opraw żarowych i rastrowych na nowoczesne oprawy LED. Inwestycja ta pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną do oświetlenia o około 40%.

Duża i niezagospodarowana powierzchnia dachu została przeznaczona do montażu instalacji fotowoltaicznej. Jej moc przyjęto na poziomie 74,1 kWp, na co składa się 130 paneli. Jest to ilość znacznie poniżej maksymalnej pojemności dachu, jednak ze względu na sąsiadujący kompleks budynków dydaktycznych Uczelni, które są zdecydowanie wyższe od analizowanego obiektu i zlokalizowane na południe od niego, panele będą położone wyłącznie tam, gdzie powierzchnia nie będzie zacieniona przez znaczną część dnia. Mimo wszystko, analizowana instalacja pozwoli na wyprodukowanie szacunkowej ilości energii elektrycznej na poziomie 61 700 kWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie budynku w około 40%.

Powierzchnia dachu przeznaczona do montażu instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja analizowana w przeprowadzonym przez nas audycie pozwoli na osiągnięcie oszczędności energii końcowej na poziomie 61%. Całkowity koszt przeprowadzonych prac szacuje się na poziomie 3 175 000 zł brutto.

PME Periterm

Share
Published by
PME Periterm

Recent Posts

Audyt energetyczny hali sportowej w Węgorzynie

Budynek hali sportowej w Węgorzynie Marzec rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami Gminy Węgorzyno, gdzie przystąpiliśmy do…

10 godzin ago

This website uses cookies.